Apie šalį: Šįkart lietuvių mylima Turkija

 • Turkiška baklava
  Turkiška baklava

Turkija – tikrai lietuvių pamėgta kelionių kryptis. Dažnai paklausus kas lietuviams labiausiai patinka šioje šalyje, išgirsime atsakymą – viskas. Turkijos kultūra yra Osmanų imperijos, Europos ir Islamo tradicijų mišinys, kas Turkiją paverčia tokią artima, tačiau tuo pačiu ir įdomia kelionių kryptimi. Taigi, ką reikia žinoti prieš keliaujant į Turkiją?

Kviečiame prisijungti prie facebook grupės, skirtos keliaujantiems į Turkiją. Spausti čia

 

Bendra Informacija apie Turkiją

Sostinė – Ankara.

Valiuta – Lira.

Kalba – turkų.

Plotas – 780 580 km².

Gyventojų skaičius – 80,5 milijonų.

Oro uostai  Turkijoje – 37 tarptautiniai oro uostai ir 23 vietiniams skrydžiams skirti oro uostai. Daugiausiai keleivių aptarnauja Atatürko ir Sabiha Gökçen oro uostai  Stambule 64 ir 31 milijonas keleivių kasmet.

Kaimyninės šalys – Gruzija, Armėnija, Azerbaidžanas, Iranas, Irakas, Sirija, Graikija, Bulgarija.

 

Kainos Turkijoje

 

Kainos Turkijoje yra viena iš priežasčių, kodėl lietuviai, mėgstantys skųstis didžiulėmis kainomis, traukia į Turkiją. Kainos Turkijoje stebina gerąja prasme – dėl žemo lyros kurso viskas, ko trokšta eilinio keliautojo širdis tikrai yra prieinama. Turkija pati save aprūpina vaisiais ir daržovėmis, todėl nuvykę į turgų ir šiek tiek pasiderėję galite nusipirkti mums neįprastų skanumynų pusvelčiui. Taip pat už gerą kainą galite įsigyti geros kokybės turkiškų prieskonių ir arbatos. Tačiau Turkija – visų pirma yra tekstilės šalis, kurioje gaminami gaminiai yra vertinami visame pasaulyje dėl savo kokybės. Miestų ir kurortų centruose yra įsikūrę begalė parduotuvių, kuriose galite įsigyti kokybiškų drabužių. Turguje taip pat galite nusipirkti neblogos kokybės gaminių, tačiau vertėtų aplenkti garsių brand’ų kopijas, kurios gali tapti nusivylimu dėl prastas kokybės bei gali sukelti rūpesčių sustabdžius muitinės pareigūnams. Taip pat stebina ir viešbučių ir turistinių pramogų kainos, kas leidžia šeimai su vidutinėmis pajamomis už padorią kainą ilsėtis 4* viešbutyje su maitinimo paketu „viskas įskaičiuota“, ekskursijų ir pramogų kainos leidžia praturtinti savo atostogas gražiomis akimirkomis.

 

Orai Turkijoje

 

Turkija yra subtropinėje klimato juostoje, kas lemia puikiai turizmui tinkantį klimatą. Tačiau Turkija yra labai didelė, todėl orai skirtinguose regionuose gali nemažai skirtis. Orai Turkijos pakrantėse pasižymi gana vėsiomis žiemomis bei karštomis ir drėgnomis vasaromis. Turkijos viduje – labai šaltos žiemos ir net per daug karštos vasaros. Toliau į rytus gruodžio-balandžio mėnesiais Turkijoje galima pamatyti sniegu nuklotus kalnus ir maždaug -12 ° C oro temperatūrą, o vasaromis (ypač liepos ir rugpjūčio mėnesiais) šioje Turkijos dalyje oro temperatūra gali siekti net 45 ° C karščio. Juodosios jūros pakrantės pasižymi Vidurio Europos klimatu. Turizmo sezonas prasideda kovo pabaigoje ir tęsiasi iki lapkričio pradžios. Kovas, balandis, pirmoji gegužės pusė ir spalis yra vėsūs mėnesiai, tad patartina rinktis veišbutį su šildomu baseinu, Antalijos regione liepa  yra ypatingai karšta, todėl verta pagalvoti ar tai tinkamas metas kelionei su vaikais.

 

Turkijos Kurortai

 

Alanija

Tai kurortas Turkijos pietuose.  Alanija išsidėsčiusi Viduržemio jūros pakrantėje, Tauro kalnų papėdėje. Kurorto puošmena – senovinė pilis stūksanti ant kalvos. Alanija turi turtingą istoriją ir apsupta lankytinų objektų, todėl šis kurortas puikiai tinka nenorintiems tik gulinėti prie viešbučio baseino. Bet jei ir norite patinginiauti – Alanija turi ką pasiūlyti, nes jos paplūdimiai atitinka aukščiausius standartus ir yra ypatingai švarūs. Alanijoje gerai išvystyta viešbučių infrastruktūra, todėl galite rasti įvairių žvaigždučių viešbučių, kurie patenkins visų keliautojų poreikius. Čia gausu barų, naktinių klubų, parduotuvių, restoranų, todėl galime leisti dienas ir vakarus mieste. Kelionė nuo oro uosto į Alaniją priklauso nuo kurio oro uosto vyksite, kelionė nuo Gazipašos oro uosto trunka iki valandos, nuo Antalijos oro uosto apie tris valandas.

 

Belekas

Kitaip nei Alanija, Belekas yra kurortas, kuris  buvo pastatytas plyname lauke apjuostame kvapnių eukalipto medžių, todėl istorinių paminklų čia nerasite. Čia taip pat nėra kalnų, jas suteikia daugiau šviesos kurortui. Belekas išsiskiria naujas ir moderniais viešbučiais, kurie teikia kokybiškas paslaugas. Besilankant Beleke verta aplankyti Kopriuliu Kanjoną, kurį galima vadinti gamtos muziejumi po atviru dangumi, bet išbandyti golfą, kurio infrastruktūra yra plačiai išvystyta šiame kurorte.

 

Sidė

Tai mažas ir jaukus kurortas, įsikūręs ten, kur Antikos laikais buvo vergų turgus, bei uostas,  kuriame dažni svečiai buvo piratų laivai. Artėjant prie Sidės galima pamatyti akvedukus, miesto sienos likučius ir dekoratyvinį fontaną, o toliau – didžiuliai amfiteatro likučiai. Viešbučiai išsidėstę aplink Sidę. Kurorte yra restoranų, kavinių, parduotuvių, naktiniai klubai. Pritrūkus pramogų ar parduotuvių nesunku nusigauti iki didesnės Alanijos.

 

Antalija

Didžiausio turistinio regiono centras. Antalija yra didelis miestas, kuriame gyventojų skaičius yra beveik 1,5 milijono, todėl čia puikiai išplėtota infrastruktūra. Čia rasite gausybę parduotuvių, barų, kavinių, restoranų, naktinių klubų, kitų laisvalaikio praleidimo vietų. Atostogaudami Antalijoje galėsite iš arčiau susipažinti su turkų kultūra ir papročiais. Čia vyrauja miesto tipo viešbučiai, norintiems kažko išskirtinio siūlytume Lara ir Kundu rajonus.

 

Fetija

Nuostabaus grožio  kurortas, įsikūręs Egėjo jūros įlankoje. Viešbučiai įsikūrę  ne pačioje Fetijoje, o jos apylinkėse, dažniausiai vaizdingose įlankose. Krantai daugiausia statūs ir akmenuoti, apaugę tankiais miškais, įlankose galima rasti nuostabių stačių uolų saugomų smėlio paplūdimių.  Dažniausiai į šį kurortą keliaujamaiš Dalamano oro uosto, kelionė trunka iki 2 valandų.

 

Marmaris

Tai kurortas esantis Egėjo  ir Viduržemio jūrų sankirtoje. Šis kurortas labiau skirtas ekonomiškas atostogas mėgstančiam jaunimui, nes čia daug pramogų už prieinamą  kainą. Šeimyninėms atostogoms viešbutį čia išsirinkti sunku. Paplūdimyje jūra rami, paplūdimiai neypatingai platūs, smėlis – vulkaninės kilmės pilkšvos spalvos. Atostogaujant Marmaryje patogu aplankyti netoliese esančius lankytinus objektus – Efesą, Rodo salą. Kelionė iš Dalamano oro uosto iki šio kurorto trunka iki dviejų valandų.

 

Kemeras

Tai didžiulė kurortinė zona skirstomą į Beldibi, Goiniuk, Kiriš, Čamjuva, Tekirova ir patį Kemero miestą. Šioje kurortinėje zonoje akį traukia nuostabūs kalnai ir pušynai. Paplūdimiai pagrinde yra gargždiniai. Norintiems atostogauti su  vaikais siūlome Kirišą, Čamjuvą arba Tekirovą. Jaunimui ssiūlome patį Kemero miestą, kuriame susitelkę daug pramogų. Kelionė nuo Antalijos oro uosto trunka iki valandos.

 

Bodrumas

Tai pasiturinčių turkų poilsio vieta. Čia yra daug vilų, kurios priklauso ir europiečiams. Pačio kurorto architektūros stilius savitas. Šis kurortas yra vėsesnis, čia vasaros viduryje nepatirsite alinančio karščio. Kurortas garsėja savo naktiniu gyvenimu, kas traukia jaunimą. Turkų elgesys čia yra santūresnis. Taip pat šis kurortas traukia buriuotojus iš viso pasaulio, dėl labai palankių sąlygų buriavimui.

 

Kušadasis

Tai prestižinis Turkijos kurortas, garsėantis savo istoriniu palikimu. Atostogos Kušadasyje puikiai tinka norintiems išbandyti pažintines ekskursijas, o pasirinkti tikrai bus iš ko – galėsite aplankyti Antikos laikų miestus tokius kaip Efesas, Selčiukas, Miletas, Priena, Didimas, Pergamas, Troja, Afrodizija, Ierapolis ir unikalus gamtinis susidarymas Pamukalė.  Tačiau atostogos Kušadasyje ne tik ekskursijos, čia rasite daug aukšto lygio viešbučių ir restoranų bei nuostabius paplūdimius. Šis kurortas puikiai tinka mėgstantiems skoningą poilsį.

 

Turkijos viešbučiai

 

Turkijoje yra didžiulis viešbučių pasirinkimas, turkai sukaupė didžiulę patirtį turizmo srityje, todėl puikiai įgyvendina maitinimo tipą „viskas įskaičiuota“,kas jau tapo Turkijos vizitine kortele.  4 ir 5 žvaigždučių viešbučiai kuria puikias programas vaikams ir suaugusiems, todėl atvykę čia tikrai ne tik drybsosite prie baseino. Renkantis viešbutį svarbu įvertinti jo vietą ir savo poreikius. Viešbučiai esantis netoli centro dažniausiai turi mažesnę teritoriją, taip pat svarbus aspektas – paplūdimys, verta atkreipti koks yra paplūdimys (smėlis, akmenuotas, žvirgždas), jei planuojate maudynes jūroje.

 

Susisiekimas Turkijoje

 

Susisiekimas tarp miestų Turkijoje gerai išvystytas. Populiariausia transporto priemonė yra autobusas. Kainos nėra didelės, dėl didelės konkurencijos, tačiau tai nėra tinkama priemonė ilgoms kelionėms, kurios siūlytume rinktis lėktuvus, kurių tinklas taip pat gerai išvystytas, o oro uostų pakankamai daug, kainos nedidelės. Miestuose patariame naudotis dolmušais, kurie už mažą kainą gali padėti nusigauti iš vieno miesto galo į kitą. Su taksi reikia būti atsargiu, kainos teirautis prieš kelionę arba važiuoti pagal taksometro rodmenis, kilometro kainos taip pat paklausus prieš kelionę. Tarp didesnių miestų kursuoja traukiniai, kurie išvysto iki 250 km/h greitį. Automobilio nuomotis nerekomenduojame, dėl turkų vairavimo kultūros mieste. Tačiau automobilio nuoma puikus būdas keliauti tarp miestų.

 

Maistas Turkijoje

 

Turkiška virtuvė tikrai skiriasi  nuo mums įprastos lietuviškos, todėl vargiai ar atvykę savaitei spėsite išbandyti visus turkiškos virtuvės gardumynus. Visu pirma čia pritrenkiančiai skanūs užkandžiai, turkiškai vadinami meze. Jogurtas su žolelėmis, humusas, ryžiais ar mėsa kimšti vynuogių lapai (dolma), mėsos kukuliukai (kofte), baklažanų salotos, užtepėlės iš pupelių, sūriai, alyvuogės ir įvairios marinuotos daržovės, tikrai pradžiugins jūsų skrandžius vos užsukus į viešbučio restoraną. Tik nepadauginkite užkandžių, nes laukia dar ilga kelionė susipažįstant su turkiška virtuve. Ką dar verta paragauti Turkijoje?

 

 • Karnıyarık – įdarytas baklažanas. Baklažanas populiari daržovė Turkijos virtuvėje, todėl privalote paragauti šio patiekalo.
 • Börek – nesaldus pyragas, kuris tinka tiek pusryčiams, tiek pietums, tiek vakarienei.
 • Adana kebabı – jei galvojate, kad turkiški kebabai tokie patys kaip Lietuvoje, šis patiekalas pakeis jūsų nuomonę per kelias sekundes.
 • Gözleme – tai dar vienas Turkijos virtuvės šedevras, labai ploni blyneliai primenantis lietuviškus lietinius.
 • Jūros gėrybės – jų yra daug, kuo aukštesnės klasės viešbutis, tuo ir įmantresnės jūros gėrybės ant stalo.
 • Ėriena – ji Turkijoje puiki ir  iš jos gaminama daug patiekalų, todėl tikriausiai teks jos paragauti.
 • Baklava – populiarus desertas, jau atkeliavęs ir į Lietuvos parduotuves, tačiau čia jų labai daug rūšių, todėl atrasite kažką naujo.
 • Firin sutlac – nuostabaus skonio ryžių desertas, jo nuotrauką įkelsiu viršuje.
 • Pica – Turkijoje teko ragauti nuostabaus skonio picos ir picos, kurią galima vadinti nesusipratimu lėkštėje. Bet kokiu atveju, siūlau paragauti, nes gaminama iš šviežių ingredientų, tik prieš prisidedant daug paragaukite truputėlį.

 

Pabaigai

Ačiū, kad skaitote, Turkija tikrai yra lietuvių mylima kelionių kryptis, tačiau mes ne visada įsigiliname į šios šalies kultūrą ir papročius, todėl sekančiuose blogo įrašuose stengsiuosi daugiau papasakoti apie Turkijos istoriją ir kultūrą.