Atostogos365 - Geriausi kelionių pasiūlymai

11 dalykų, kuriuos privalote padaryti Stambule

Aplankykite Sultono hamamą ir parūkykite uždrausto kaljano, pamatykite Stambulą nuo laivo denio ir 4D filme, nuvykite į ne turistines salas ir susidraugaukite su Stambulo katėmis – mes išrinkome 11 dalykų, kuriuos reikia atlikti Stambule, kad visiškai pasinertumėte į miesto atmosferą ir pamatytumėte miestą ne tik iš turistinės pusės.

 • Pravažiuokite tramvajumi Beyoglu gatve

Istiklal gatvė (İstiklâl Caddesi) – Stambulo Eliziejaus laukai. Tai viena judriausių vietų mieste, kurioje praleisti galima visą dieną: mados parduotuvėse ar modernaus meno galerijose, jaukiose konditerijos parduotuvėse ar romantiškuose knygynuose. Gatvė priklauso pėstiesiems ir vienintelis jos transportas yra nostalgiškai raudoni tramvajai į kuriuos galite įsėsti pakeliui. Jei turite drąsos, važiuokite išorėje. Tačiau būtų protinga tiesiog pasižiūrėti, kaip tai daro vietiniai vaikai.

 

 • Apsilankykite Sultono hamame

Stambule net ir įprastą ėjimą į pirtį galima laikyti ekskursija, nes kai kurių hamamų istorija gali būti ilgesnė ir įdomesnė nei kai kurių šalių istorija. Pavyzdžiui, hamamo „Jagaloglu“ („Cagaloglu Hamami“) marmuras yra matęs daug pikantiškų scenų su įžymybėmis nuo Kaizerio Vilhelmo II iki kompozitoriaus Ferenco Liszto.
Du garsiausi Stambulo hamamai yra pačioje senamiesčio širdyje: „Chamberlitash“, pastatytas 1584 m., Pusiaukelėje nuo Didžiojo turgaus iki „Ayia Sofya“, ir „Ayasofya Hurrem Sultan“, 1557 m., Aikštėje tarp Ayia Sofya ir Mėlynosios mečetės. Pastaroji buvo pastatyta garsiosios Sultono Suleimano didingojo žmonos užsakymu.

 

 • Parūkykite uždraustojo kaljano

Geriausiai galite atsipalaiduoti taip, kaip tai daroma konservatyviuose Turkijos rytuose ir kaimyninėse islamo šalyse. Ir nors Turkijoje viešosiose vietose rūkyti kaljaną draudžiama, vis tiek galima rasti vietų, kur šio draudimo nepaisoma. Geriausia tikimybė bus alėjose prie Nusretiye Camii mečetės ir Galata bokšto. Šiose įstaigose atmosfera paprastai būna rami, o norint susidraugauti su vietiniais gyventojais geriausia yra rūkant kaljaną.
Jei poilsis kaljaninėje jums atsibos (arba tiksliau kai atsibos) ir norėsite kažko linksmesnio, eikite į vieną iš naktinių klubų Stambule, kurie tęsiasi krantinėje nuo Ortaköy iki Kuruceşme. • Aplankykite Princų salas

Neįmanoma įvertinti Stambulo masto būnant mieste – tikroji miesto apimtis matoma tik iš tolo. Geriausi apžvalgos taškai yra Princų salose, išsibarsčiusiose mažose Marmuro jūroje, į kurias iš Stambulo galite nuvykti keltu iš Kabatash prieplaukos.
Vos išlipus iš kelto bet kurioje saloje, atrodo, lyg būtum nugabentas laiku prieš 100–150 metų ir atsidurtum aristokratiškame kurorte: mažai turistų ir jie lėtai vaikšto šaligatviais, žirgai traukia vežimus  gatvelėmis, dvarus su sutvarkytais sodais galima pamatyti už ažūrinių tvorų. Ir jokio automobilio triukšmo – tik gaivus vėjelis slenka medžiais ir kanopos beldžiasi į kelią.

 

 • Išgerti obuolių skonio arbatos kavinėje Pierre Loti

Kavinė „Pierre Loti“ yra aukštai ant kalvos, o iš jos erdvios terasos matosi atvirukų verti vaizdai į salas, tiltą per Bosforą ir minaretų bokštus kitoje sąsiaurio pusėje. Ar tai nėra ideali vieta gerti obuolinę arbatą iš elegantiškos stiklinės ir pasidaryti spalvingą selfį? Teigiama, kad kartą prancūzų rašytojas Pierre’as Loti šioje kavinėje parašė savo pirmąjį romaną, įkvėptas Auksinio Kyšulio vaizdų. Dažniausiai tai sako įstaigos savininkai, tačiau ar tai tiesa, ar ne, nėra taip svarbu, nes vaizdai čia išties nuostabūs.

 

 • Išbandykite kruizą per Bosforą

Kruizas per Bosforą yra puiki proga pamatyti Stambulą kitu kampu. Jei laikas ir biudžetas leidžia, turėtumėte leistis į visavertį kruizą: per 5–6 valandas pamatysite didžiąją Stambulo mečečių ir rūmų dalį, sustosite keliose istorinėse vietose ir perplauksite beveik visą Bosforą nuo Marmuro iki Juodosios jūros ir atgal. Jei tikslas yra „pasižymėti“ ir padaryti porą Stambulo nuotraukų iš vandens, tuomet galite nemažai sutaupyti, keliaudami viešuoju keltu iš vienos sąsiaurio pusės į kitą. Tinkamą kruizą galite rasti prie Eminonu prieplaukos, kuri yra prie Galata tilto.

 

 • Paragauti dondurma

Tai įprastų mums ledų artimiausias turkiškas analogas. Tai yra skanus desertas, nors jis pagamintas iš gana neįprastų ingredientų: pieno, cukraus, mastikos ir salep – saldžių miltų iš vaismedžių gumbų. „Mastika“ ir „Salep“ padidina klampumą ir ledai tampa panašūs į kramtomąją gumą. O gėrybių tėvynėje, rytų Turkijoje esančiame Malaše, dondurma netgi pasidaro tokia tiršta, kad ją reikia valgyti peiliu ir šakute. Stambule „dondurma“ parduodama beveik kiekviename mobiliųjų kioskų kampe su užrašu „Maraş Ice Cream“.

  • Užlipti į Stambulo tvirtovės bokštus

Skirtingais laikais Rumelihisaro tvirtovė saugojo įšėjimą į Bosforą, tarnavo kaip muitinė ir net kurį laiką buvo kalėjimas. Dabar tarp tvirtovės sienų  yra muziejus ir atviras vasaros teatras. Muziejus nėra pats įdomiausias, tačiau vaizdai į sąsiaurį, žalias kalvas ir tiltą per Bosforą nuo tvirtovės bokštų atsiveria tiesiog nuostabiai.  Į tvirtovę galite patekti paprastu miesto autobusu ar laivu.

 

 • Pamatyt Stambulą 4D kine nuo dangoraižio stogo

Saphir yra aukščiausias Turkijos dangoraižis, išDYGĘS 2011 m., „Levent“ verslo rajono viduryje. Jo viršutiniai aukštai yra atviri lankytojams, tačiau net iš 238 metrų aukščio Stambulas nėra visiškai matomas. Tačiau dėl kvapą gniaužiančios panoramos tikrai verta užkopti į viršų, kur galėsite grožėtis vaizdais iš prabrangios kavinės ant stogo, kur stiklai netrukdo fotografuoti.
Kita priežastis vykti į Saphir yra 4D kino teatras, kuriame galite aplankyti turbūt labiausiai neįprastą turą po Stambulą. Pusvalandžio trukmės filmas modeliuojamas kaip skrydis (labai greitas skrydis) virš miesto sraigtasparniu, skriejančiu virš pagrindinių sostinės lankytinų vietų ir skrendančiu į kai kuriuos iš jų tiesiai per sienas.

 

 • Paragauti balık-ekmek krantinėje

Vieno populiariausių gatvės maisto patiekalų Stambule pavadinimas yra tiesiog išverčiamas kaip „žuvies duona“.  „Balyk-ekmek“ (balık-ekmek), iš tikrųjų atrodo kaip didžiulis sumuštinis su kepta žuvimi ir daržovėmis. Galite išbandyti tai beveik bet kurioje judrioje promenadoje, tačiau kai kurie žmonės mano, kad Azijos pakrantėje Balyk-Ekmek skonis geresnis. Galbūt tai priežastis surengti nedidelį kulinarinį turą?

Nereikia bijoti gatvės maisto: jis yra pigus ir beveik visada saugus. Svarbiausia yra pasirinkti prekystalį, kur stovi vietiniai gyevntojai, tai kartu yra garantija, kad įstaiga turi gerą vardą, o produktai švieži.

  • Susidraugauti su Stambulo katėmis

Auštant Stambulas atrodo paslaptingas ir mistiškas. Auksinė migla gaubia rūmus ir krantines, mečetes ir valtis prie krantinių. Ankstyvas ryto pasivaikščiojimas po senamiestį suteiks puikią galimybę pamatyti, kaip atsibunda didžiulis metropolis ir ką ryte veikia jo gyventojai. Be abejo, ankstyvą rytą, kai miestas vis dar tuščias, tai yra idealus laikas nuotraukoms, kurias norėtumėte pakabinti ant sienos ar bent jau ant darbalaukio. Šio miesto simboliu galime laikyti gražiai murkiančias kates, todėl siūlome ankstyvą rytą jas prisijaukinti ir nusifotografuoti drauge.