Ką pamatyti Krokuvoje – Lenkijos perle?

  • Ką pamatyti Krokuva?
    Ką pamatyti Krokuva?

Kadangi poilsį ir pažintines keliones Lenkijoje renkasi vis daugiau mūsų tautiečių, po jau aprašytos Varšuvos nuspredėme sudaryti sąrašą vietų, kurias Jūs tiesiog privalote  aplankyti savo kelionės į Krokuvą metu. Krokuva Nuo 1038 m. iki 1596 m. Krokuva buvo Lenkijos sostine, nuo 1815 m. iki 1846 m. buvo Laisvosios Krokuvos sostinė, o nuo 1846 m. iki 1918 m. Krokuvos Didžiosios Kunigaikštystės sostine, kadangi miestas ilgus amžius vaidino svarbų politinį vaidmenį, tai leido Krokuvai tapti unikaliu kultūriniu Lenkijos perlu. Taigi, ką pamatyt nuostabiame mieste – Krokuvoje? Pateikiame Jums Krokuvos lankytinas vietas.

 

1.  Vavelis

 

Vaveliu vadiname kalva, buvusi Lenkijos karalių rezidencija. Vavelis yra kairiajame Vyslos krante, ant pastatyti Vavelio rūmai, pilis ir katedra.

 

2. Vavelio pilis

 

Gotikinę Vavelio pilį pastatyti įsakė Kazimieras III, vėliau ją tobulino Jogaila su žmona Jadvyga, pilis turi galingai atrodančius bokštus ir gynybinių sienų liekanas, kas leido viduramžiais pilies gyventojams jausti saugiai.

 

3. Vavelio rūmai

 

Vvelio rūmai tai Renesaninio stiliaus statinys pastatytas dar XVI amžiuje ir buvo naudojami kaip Lenkijos karalių rezidencija. Lankytojai turi galimybę apsilankyti Vavelio rūmuose, kuriuose gali pamatyti karūnacijos salę, ginklinę, iždą, Nacionalinę dailės kolekciją.

 

4. Vavelio katedra

 

Šioje katedroje vykdavo Lenkijos monarchų karūnacija. Čia taip pat nuo XIV a. buvo laidojami Lenkijos karaliai. Valdovams pridedant papildomas laidojimo koplyčias katedra daug kartų buvo išplečiama ir perstatoma. Žymiausia čia yra Žygimanto koplyčia, kuri laikoma tobuliausiu renesanso pavyzdžiu už Italijos ribų.

 

5. Slibino Urvas

 

Tai vieta susisijusi su miesto įkūrimo legenda. Teigiama, kad šiame urve gyveno slibinas, kurį savo gudrumu nugalėjo kunigaikštis Krakas. Nusileidę į urvą praeisite 80 metrų atkarpą atvirą lankytojams, pats urvas yra 3 kartus ilgesnis, tai puiki vieta ieškantiems įdomių pojūčių.

 

6. Senamiestis

 

Krokuvos senamiestis mėgstama turitų pasivaikščiiojimo vieta, dėl to, kad einant senamiesčio gatvėmis, kurių dalis skirtos tik pėstiesiams, galite pamatyti daug istorinių paminklų, liudijančių didingą miesto praeitį. Senamiestis savaime aišku įtrauktas į UNESCO paveldo sąrašą.

 

7. Jogailos Universitetas

 

Tai vienas seniausių universitetų Europoje, kuriame studijavo daugybė lietuvių didikų vaikų, antruoju universiteto rektoriumi buvo lietuvis.

 

8. Barbakanas ir gynybinės sienos

 

Barbakanas tai XV a. nedidelis fortas su gražiais gotikiniais bokštais, vasara barbakanas puikiai atrodo apjuostas žolės ir medžių žalumos.

 

9. Turgaus aikštė

 

Tai viena didžiausių viduramžių turgaus aikščių Europoje, jos plotas net 40,000 kvadratinių metrų.

 

10. Turgaus Halė

 

Nuo XIII a. turgaus aikštėje veikė ir dengtas turgus, dabar turgaus aikštėje stovintis pastatas pastatytas XIX a. ir turi maišytų gotikos ir renesanso elementų. Apsilankę čia galite nusipirkti siuvenyrų arba pamatyti Lenkijos menininkų darbus.

 

11. Šv. Marijos bazilika

 

Iš Turgaus aikštės galite pamatyti ir Šv. Marijos baziliką, tai gotikinio stiliaus raudonų plytų bažnyčia, vienas iš Krokuvos simbolių. Bažnyčia turi du skirtingus bokštus, kas suteikia pastatui įdomumo. Pirmą kartą bažnyčia pastatyta XIII a., tačiau dabar matoma XIV a. rekonstrukcija, nes pirmoji buvo sugriauta Mongolų antpuolių metu.

 

12. Nacionalinis Krokuvos muziejus

 

Muziejus skirtas meno mylėtojams, jo ekspozicijose ne tik lenkų menininkų darbai, muziejuje erdvės skirtos įvairių šalių meno parodoms.

 

13. Krokuvos aviacijos muziejus

 

Muziejus įkurtas buvusioje Lenkijos oro pajėgų bazėje. Muziejaus svečiai gali išvysti ir senutėlius sklandytuvus, ir antrojo pasaulinio karo lėktuvus-ligonines, ir milžininkus seniai nebeveikiančių lėktuvų variklius. Apskritai, dalis muziejaus eksponatų-lėktuvų (daugiausia rusiškų) yra laikomo po atviru dangumi.

 

14. Čartoriskių muziejus

 

Dar vienas muziejus meno gerbėjams – jame saugomi Europoje žymių menininkų darbai, jame galima išvysti Rembranto ir Da Vinčio darbų.

 

15.  Kazimiero kvartalas

 

Pietinėje senamiesčio dalyje esantys žydų kvartalas turtingas istorija ir spinduliuojantis bohemišką nuotaiką. Jame rasite daug kavinių ir alaus barų, todėl čia verta užsukti vakarėjant.

 

16. Požeminis muziejus

 

2010 metais atidarytas moderniausias Europoje mmuziejus po žeme vienu metu gali talpinti iki 300 žmonių. Požeminio muziejaus ekspozicija atskleidžia Krokuvos vaidmenį viduramžių Europoje, supažindina su daugiau kaip 800 metų istoriją turinčio miesto prekybos ir amatų tradicijomis.

 

17. Šv. Florijono gatvė ir vartai

 

Viena svarbiausių gatvių, pastatai labai gražūs ir verti miesto svečių dėmesio, šioje gatvėje galima pamatyti kaip sudera sena ir nauja, senų pastatų sienuose įsikuria naujos kavinės, barai, klubai. Šv. Florijono vaaratai – tai šlovės vartai, pro kuriuos grįždavo karžygiai iš pergalingų mūšių.

 

18. Paminklas Žalgirio mūšiui

 

Paminklas svarbus visiems besidomintiems Lietuvos istoriją.