Atostogos365 - Geriausi kelionių pasiūlymai

Keliaujam po Turkiją: Stambulas

  • Stambulas
  • Stambulas
  • Stambulas
  • Stambulas
  • Stambulas
  • Stambulas
  • Stambulas
  • Stambulas
  • Stambulas
  • Stambulas

Ką pamatyti Stambule?

Stambulas yra įsikūręs kultūrų ir civilizacijų kryžkelėje šiame regione bei yra išsidėstęs Europos ir Azijos žemynuose. Tai yra didžiausias Turkijos miestas bei svarbus ekonominis šalies centras, todėl nieko keisto, kad dar galime rasti manančių, kad Stambulas yra Turkijos sostinė. Verta pažymėti, kad Stambulas lietuviams vis dar yra mažai žinomas, nors ir yra tiesioginio skrydžio galimybė iš Lietuvos. Todėl šį kartą siūlome susipažinti su keliais Stambulo lankytinais objektais tikėdamiesi, kad apsvarstysite galimybę aplankyti šį miestą.

 

Stambulas buvo įkurtas 7 amžiuje iki m.e. ir buvo net trijų imperijų – Romos, Rytų Romos bei Osmanų imperijos sostine. Stambule yra unikalių istorinių paminklų, kuriuos sukūrė įvairios civilizacijos, todėl nieko keisto, kad 1985 m. Stambulas buvo įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.

 

Istorinis pusiasalis

Stambulo dalis, apsupta Aukso rago šiaurėje, Bosforo rytuose ir Marmuro jūros pietuose, vadinama „Istoriniu pusiasaliu“. Keturios šio pusiasalio teritorijos yra įtrauktos į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Tai Sultanahmeto miesto archeologinis parkas, Suleymaniye mečetė ir jos apylinkės, specialiai saugoma Zeyrek teritorija ir ypatingai saugoma teritorija – Stambulo tvirtovės sienos. Sultanahmet miesto archeologinio parko teritorijoje yra Topkapi rūmai, Ayasofiya muziejus, Hipodromas, Ayia Irini muziejus ir Mažoji Ayasofiya mečetė.

 

Topkapio rūmai ilgą laiką buvo vieni svarbiausių Osmanų imperijos rūmų – juose gyveno ir dirbo sultonai. Rūmų statybas inicijavo sultonas Mehmetas II ir jie baigėsi XV amžiaus pabaigoje. Tuo metu juose gyveno 4 tūkst. žmonių. Rūmai įsikūrę 80 tūkstančių kvadratinių metrų sklype. Pastačius naujus rūmus, Topkapi rūmai prarado savo buvusią reikšmę. Tačiau šventosios relikvijos, iždas ir monetų kalykla čia išliko. 1923 m. Topkapio rūmai, Osmanų imperijai nustojus egzistuoti, buvo paversti muziejumi. Rūmai patraukia dėmesį tuo, kad daugelį metų imperija buvo kontroliuojama būtent iš čia. Juose galite pamatyti Osmanų architektūros ir meno pavyzdžius, miniatiūras, islamo rankraščius, drabužius, ginklus, paveikslus, namų apyvokos daiktus ir dideles senovinių papuošalų kolekcijas.

 

Sofijos Soboras (gr. Αγία Σοφία − Hagia Sophia, turk. Ayasofya) – viena svarbiausių Stambulo istorinių įžymybių. Bizantijos imperijos metu apie 500 metus prasidėjo bažnyčios su garsiuoju kupolu statyba. Ayasophia statyba laikoma posūkiu architektūros istorijoje. Šiuo metu Ayasophia yra muziejus. Teritorijoje aplink, vadinamoje Hipodromu, maždaug 200 mūsų eros metais vyko įvairus sporto ir visuomeniniai renginiai, deja, iki šių dienų išliko tik statinio griuvėsiai.

 

Šv. Irenos bažnyčia yra Graikijos Rytų stačiatikių bažnyčia, esanti Stambulo Topkapı rūmų išoriniame kieme. Tai viena iš nedaugelio Stambulo bažnyčių, kuri nebuvo paversta mečete, nes iki XIX amžiaus ji buvo naudojama kaip vieta ginklams laikyti. yra stačiatikių bažnyčios, pastatytos Bizantijos laikotarpiu ir turinčios didelę architektūrinę vertę.
Šv. Irenos bažnyčia, arba Hagia Irene – tai VI a. bizantinė bažnyčia Stambule. Šv. Irenos bažnyčia buvo pirmoji Konstantinopolyje pastatyta bažnyčia. Romėnų imperatorius Konstantinas I šioje vietoje bažnyčią pastatė dar IV a., tačiau ji buvo sudeginta, o dabartinis pastatas išliko nuo VI a., nors irgi buvo ne kartą apgriautas.Ši bažnyčia, esanti netoli Topkapi rūmų, yra atvira lankytojams kaip muziejus, tačiau reikalingas specialus leidimas. Bažnyčioje dėl geros akustikos dažnai rengiami įvairūs koncertai.

Suleimanijos mečetė. Mečetė pastatyta valdant galingiausiam Osmanų imperijos valdovui Suleimanui Didžiajam. Jos statyba rūpinosi žymus Osmanų architektas Mimaras Sinanas. Suleimanijos mečetė pastatyta vos per 8 metus (1550–1558 m.). Suleimanas save laikęs antruoju Saliamonu, todėl mečetės dizainas primena Uolos kupolą Jeruzalėje, pastatytą buvusios Saliamono šventyklos vietoje. Suleimanas taip pat siekė, kad ši mečetė pranoktų Justianano Sofijos soborą. Šiandien tai yra vienas prabangiausių Stambulo architektūros kūrinių ir dalis nuostabaus miesto silueto. Tai pastatų kompleksas – mečetė, ligoninė, pirtis, keturios mokyklos, medicinos fakultetas ir vargšų prieglauda. Daugelis šių pastatų išliko iki šių dienų.

 

Zayrek rajonas

Kita istorinio pusiasalio sritis – Zeyrek rajonas, kuris apima Zeyrek mečetę, Pantokrator vienuolyną, tris stačiatikių bažnyčias. Pastatytas XII a. vienuolynas po turkų užkariavimo Stambule buvo paverstas mokykla. Rajone yra daugybė nuo Osmanų imperijos likusių namų, kurie leidžia suprasti apie to meto žmonių gyvenseną. Čia taip pat yra vienas seniausių Stambulo namų. Zeyreko rajonas yra patekęs į pasaulio paveldo sąrašą ir čia buvo atlikti dideli restauravimo darbai.

 

Stambulo sienų zoną sudaro miesto sienos, supančios istorinį pusiasalį iš sausumos ir jūros, taip pat jų apylinkės. Pirmą kartą sienų statyba pradėta IV amžiuje. Didingi vartai yra monumentalus pastatas, parodantis į miestą atvykstantiems lankytojams valstybės galią. Vartai vis dar veikia šiomis dienomis. Osmanų imperijos laikais sienos ir vartai buvo ne kartą remontuojami, kai kurios dalys buvo atstatytos.

 

Stambulas yra tapęs poetų ir rašytojų susižavėjimo objektu bei filmų filmavimo aikštele, dėl savo unikalumo gamtos ir istoriniu požiūriu. Praėjusiais metais Stambule apsilankė 14 milijonų turistų, bet gal Stambulo grožis taps priežastimi apsilankyti jame